skola-nadpis3.png (1)
schoolgrad.png obrazek nenacten obrazek nenacten obrazek nenacten obrazek nenacten obrazek nenacten obrazek nenacten obrazek nenacten obrazek nenacten obrazek nenacten obrazek nenacten obrazek nenacten

Den učitelů a „Výuka naruby“

DEN UČITELŮ, který je stanoven na 28. 3., k výročí narození učitele národů JANA AMOSE KOMENSKÉHO, je bezesporu třeba vyzdvihnout.

K této příležitosti zorganizoval Žákovský parlament ZŠ Vašatova zajímavý projekt pod všeříkajícím názvem „Výuka naruby“, k němuž zároveň připravil instruktážní video plné informací.

Paní učitelky na prvním stupni daly žáčkům okusit pocit, jak se ve škole cítili jejich předci, jelikož se pokusily napodobit, jak se učilo dříve. Tímto se žáci mohli pokochat nad kalamářem, brkem i perem, rákoskou a dobovými knihami, slabikářem i výukovými plakáty. Nejzábavnější aktivitou dne bylo, dle maličkých účastníků, sezení s rukama za zády, které se již dnes nevídá.

Na druhostupňové žáky čekal tvrdší oříšek, a to skutečná výuka, avšak v jejich podání! Zájemci dostali jedinečnou možnost vyzkoušet si, jak tvrdý chleba každý vyučující má, jelikož si museli vymyslet a zpracovat kompletní výklad látky / výuku na vybraný předmět. Jak vyplývá z názvu, role se obrátily, čímž se kantoři navrátili do lavic a radostně si užívali svou staronovou roli. Všichni přednášející se úkolu zhostili báječně a tato zkušenost je jistě dosti obohatila. Každopádně tito dobrovolníci na vlastní kůži zjistili, jak je profese učitele náročná jak časově, tak psychicky. „Všechny třídy jsem během dne navštívila a byla jsem velmi mile překvapena, jak se naši žáci dokázali připravit a proměnit ve schopné vyučující. Všem, kteří se zapojili, byla udělena pochvala za skvělou práci a aktivní účast,“ uvedla koordinátorka Žákovského parlamentu Eliška Kalová.

Během tohoto středečního dopoledne měli tedy žáci kladenské Jedenáctky neobvyklé zážitky, které jim budou jistě velkým přínosem. Především pro druhý stupeň, který roli učitelů pomalu začíná oceňovat, ba dokonce – dle slov některých účastníků – obdivovat.

Tento den žáci rovněž využili k předání vzkazů svým vyučujícím. Do vytvořené schránky mohl každý napsat, co se mu líbí na jeho učiteli/učitelce, co se jim osvědčilo při učení nebo vyučujícím zkrátka poděkovat za to, jak zde žáky učí. Každého učitele jistě potěší, když si na něj žáci právě v tento den vzpomenou a poděkují mu za jeho snahu i náročnou práci. Přece jenom není jednoduché vést 20 a více dětí v jedné třídě.
aktualizováno: 29.5.2018 16:49:32 autor: Administrátor