Hry pro chytré hlavičky

1. Skrývaný fotbal (pro dva až 6 hráčů, cca od 10 let)

Slovní fotbal asi znáte. Pro starší děti zkuste obtížnější verzi.
První řekne slovo, například kytKA.
Další slovo má začínat slabikou KA
Druhý si myslí slovo kaŠE. Nahlas ho však neřekne.
Ostatním ho sdělí skrytě, řekne „dětský pokrm“. Třetí si řekne dětský pokrm od KA? To bude kaše. Myslí si tedy další slovo od ŠE nebo SE. Opět ho řekne skrytě, třeba: večerní světlo (šeRO). Tak se pokračuje, dokud někdo neztratí nit. Trestný bod má ten, kdo neví, jak pokračovat, nebo ten, kdo zastavil hru neoprávněně.

1. Tři slova (pro čtyři a více hráčů, cca od 10 let)

První si myslí slovo. Tajně ho sdělí druhému. Ten je má pomocí tří slov vysvětlit ostatním. Počítají se i spojky, nelze použít stejný slovní základ.

Příklad. První řekne tiše druhému „poleno“. Druhý řekne nahlas „malý špalek dřeva“. Ostatní hádají. Bod získá ten, kdo uhodne, a zároveň ten, kdo říkal tři slova. Když nikdo neuhodne, bod získá ten, kdo zadával první slovo.

1. Myslím si (pro dva až 8 hráčů, od 6 let)

Jeden si myslí věc (zvíře, osobnost – záleží na předchozí domluvě a úrovni hráčů). Ostatní se ptají tak, aby bylo možné odpovídat ano a ne. Snaží se uhodnout myšlenou věc.

Příklad:
Myslím si zvíře:
– je chlupaté? – ne
– má peří? – ne
– má šupiny? – ano
– je to ryba? – ano
– jíme ji o vánocích? – ano – kapr
Bod má ten, kdo první uhodne, nebo ten, kdo si myslel, když ostatní nevědí.